Home > Haberler > Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden Çekildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden Çekildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin festival programına alınmasının ardından Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi. Bakanlığın yaptığı açıklamada, “Bakanlığımız, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır” denildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan ‘Kanun Hükmü’ filminin festival programına geri alınmasının ardından Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” denildi.

Açıklamada, “Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi
Altın Portakal’da Rezaletler Bitmiyor: “Kanun Hükmü” Filmi Yeniden Seçkiden Çıkarıldı
Altın Portakal Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru
59. Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu