Home > Haberler > Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi

Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi

Antalya Altın Portakal Film Festivali, “Kanun Hükmü” belgeseli üzerinden yaşanan sansür krizinin ardından iptal edildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir” açıklamasında bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya üzerinden paylaştığı videoda, 7- 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu.

“Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim. Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve Belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.”

 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
Altın Portakal’da Rezaletler Bitmiyor: “Kanun Hükmü” Filmi Yeniden Seçkiden Çıkarıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden Çekildi
Altın Portakal Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru
59. Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu