Home > Haberler > Altın Portakal Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru

Altın Portakal Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 20 jüri üyesi, Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkarılan, Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” adlı belgeseli yarışma seçkisine geri alınana kadar görevlerini yerine getirmeyeceklerini açıkladı.

“Kanun Hükmü” filminin, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla festival seçkisinden çıkarıldığı duyurulmuştu. Yazılı açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen “Kanun Hükmü” filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını aktararak; “Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın festşvalin yönetmeni Nejla Demirci de bir açıklama yapmış; “Doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama süreci söz konusu değilken festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor” açıklamalarında bulunmuştu

.Bugün ise Antalya Film Festivali jürisinden bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada; adı geçen jüri üyelerinin, Kanun Hükmü isimli belgesel seçkiye geri alınmadığı takdirde görevlerini yerine getirmeyecekleri belirtiliyor.

altin portakal kamuoyuna duyuru

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi
Altın Portakal’da Rezaletler Bitmiyor: “Kanun Hükmü” Filmi Yeniden Seçkiden Çıkarıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden Çekildi
59. Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu