Home > İnceleme - Analiz > Sudden Fear: Aşkın Korkuyla Tanışması

Sudden Fear: Aşkın Korkuyla Tanışması

“Sanırım kocam beni öldürmeye çalışıyor.”

Film: Sudden Fear

Yönetmen: David Miller

David Miller tarafından yönetilen 1952 yapım Sudden Fear, aşkının korkuyla tanışmasının aktarmasının beraberinde, izlerken de epey nabız yükselten bir kara gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Joan Crawford ve Jack Palance’ın başrolünü paylaştığı filmde, kendine güvenen bir kadının aslında muhtaç olmayıp aramaması, bir şekilde kendisini bulan “aşk” ve sonrasındaki korku ve pişmanlığını gözler önüne seriyor. Joan Crawford’un bu duyguyu izleyiciye aktarabilmesi takdire şayan.

Hırslı bir aktör olan Lester Blaine, varlıklı bir oyun yazarı olan Myra Hudson’ın hayatına girmesiyle birbirlerine kısa süre içinde âşık olur. Bu aşkı taçlandırmak için evlenmeye karar verirler ve gel zaman git zaman bu aşk bir elbette bir korkuya dönüşür. Sırlarla ilgili olan bu filmde tahmin edilebilir sahneler olsa da, dönemine göre bunu kesinlikle yadırgamamak gerek. Nasıl sonuçlanacağını öğrenmek için ekran başında sizler de kafayı yiyebiliyorsunuz. Crawford, Myra Hudson karakterini öyle bir beslemiş ki, yaşadığı korku dolu anlarını derinleştiriyor ve bunun için neler yapabileceğine dair bir kadın olarak savaşmaya çalışıyor. Dönem filmlerine olan ilgimden dolayı yaptığım keşifler arasında en gergin olanı diyebilirim Sudden Fear için. Beklemediğim derece nefis bir gerilime hâkimdi.

David Miller filmi yönettiğinde, diyalog olan kısımlarını görselle süslemiş. “söyleme göster” atasözünü bu filmde uygulan Miller, konuşma sahnelerini görsel yoluyla anlatmayı tercih ediyor ve seyirlik açısından izleyiciyi doyuruyor.

Ateşli bir femme fatale olarak izlediğimiz Gloria Grahame, iş birlikten oldukça zevk alan Irene Neves rolünü canlandırırken filmin her sahnesinde gördüğümüz Joan Crawford’un yanında Jack Palace, Lester Blaine karakteriyle rahatsız ediciliğinden tutun, hain nedenlerle filmde neler yapabileceğini gösteren kötü bir karaktere hayat veriyor. Sudden Fear; bir gerilim filminde görülebilecek en çarpıcı final sahnelerinden birine sahip. Iskalamayın.