Home > İnceleme - Analiz > İnceleme: Experiment In Terror

İnceleme: Experiment In Terror

“Seni kırmak istemiyorum, sadece konuşmak istiyorum.”

Film: Experiment in Terror

Yönetmen: Blake Edwards

Breakfast at Tiffany’s, The Party ve The Pink Panther serisinin yönetmeni Blake Edwards’ın filmografisinde gölgede kaldığını düşündüğüm 1962 yapım Experiment in Terror, astım hastası bir şantajcının bir bankada çalışan Kelly Sherwood’un garajına gizlice girip baskı yapmasıyla kendisinden çalıştığı bankadan 100 bin dolar çalmasını istemesiyle başlıyor. 1962 yılını baz aldığımda bir film için gördüğüm en iyi açılışa sahip. 90’lar polisiye gerilim türünün öncülerinden biri diyebilirim Experiment in Terror için. 2 saatlik, başından sonuna kadar seyirliği bol bir gerilim filmi sunuyor size. Başrollerini Glenn Ford ve Lee Remick paylaşırken Ross Martin, Stefanie Powers ve Roy Poole kadronun diğer yıldızları. Lee Remick’in naif güzelliği ile sergilediği performans oldukça ön planda iken Glenn Ford ile olan uyumları da bir o kadar kuvvetli. Glenn Ford, filmde FBI ajanı John Ripley’i canlandırıyor.

Kelly, hiç görmediği birinin kurban olduktan sonra FBI’yı arayıp bilgi vermek istese de şantajcı tarafından yakalanır. John Ripley ters bir durum olduğunu düşünüp listede Sherwood soy isimli kişileri araştırmaya başlar. Sonrasında Kelly, tekrardan şifreli bir şekilde FBI ile iletişime geçince onlara söyleyebildiği tek şey ağır astım hastası bir adam olduğudur. FBI bu adamı bulabilmek için kadının evini gözetlemeyi başlar ve bankanın müdürü ile iletişim halinde olur. Kelly’nin özellikle bu şantajcının kendisine ve kız kardeşi Toby Sherwood’a bir şey yapabileceği düşüncesi ile zaman zaman mantıksız hareket eder. Günümüz polisiye gerilim filmlerinde de açık açık görüldüğü mantık dışı hareketlerle de oldukça aynıdır. Kelly, aynı zamanda güçlü bir banka memuru çalışanı olarak da çok etkileyici bir kadın.

Ross Martin’e çizilen portre Red Lynch adındaki hırsız ve katil. Yılına göre sergilediği performansla da rolünün hakkını çok net aktarmış izleyiciye ve karakterinin bunu neden yaptığını film boyunca anlamaya çalışıyoruz. Elbette bir nedeni vardı. Lynch’in Kelly’i alıkoyarken nefes alış verişi ile astım olduğunu anlamamız çok zor değil ve hâl böyle olunca Kelly’nin FBI’ya astım olduğunu söylemesiyle eminliği anlaşılıyordu.

Tekdüze muhteşem oyunculukların yer aldığı, zaman zaman sinir bozan, heyecanlandıran ve entrikaların yer aldığı Experiment in Terror, nedenli nedensiz herhangi bir kan veya şiddet izinin olmadığı bir film. Belki Experiment in Terror gibi nice kara filmler vardır ama içlerinde bu filmden bahsedeni pek görememek üzdü. Film, siyah beyaz sinematografisi ile aktardığı için gerilim atmosferi izleyiciyi kendine çekiyor ve size o görüntülerle de olukça seyir zevki yaşatıyor.

experiment in terror 1

Film; Mildred ve Gordon çiftinin 1961 yılında piyasaya sürdüğü Operation Terror kitabından uyarlama. Kitabını okumadım ama muhakkak filmin o yoğun gerilim etkisini veriyordur. Film, temel bir hikâye anlatımına sahip ve kitaba sadık kalındığını düşünüyorum.

Filmin başında Kelly’nin Twin Peaks yazan bir tabelanın yanından geçmesini gösterdikleri sahne filmin hayranlarını oldukça memnun edecek. Sevdiğimiz yönetmen David Lynch’in Twin Peaks dizisinde referans olarak bu filmden ilham aldığı öne sürülür. Katil, Kelly’e daha öncesinde iki kişiyi öldürdüğünü söyler. Twin Peaks’te Bob isimli katilin yaptığı bir eylemdir. Willem Dafoe’nun Bobby karakterini canlandırdığı 1990 çıkışlı David Lynch filmi Wild at Heart’ta göründüğü üzere Bobby’nin yaptığı acımasız konuşma filmimizdeki Red Lynch’e benzer. David Lynch’in Experiment in Terror filminden aldığı referanslar oldukça başarılı. Gözden kaçıranlar için film izlenmeyi oldukça hak ediyor.

60’lar San Francisco’sunu gerilim boyutuyla izlemeniz için Blake Edwards filmi Experiment in Terror ıskalanmasın.