Home > Haberler > Xavier Dolan Sinemayı Bıraktı: Zaman Kaybı

Xavier Dolan Sinemayı Bıraktı: Zaman Kaybı

Daha 20 yaşındayken Cannes Film Festivali’nden ödül kazanan 34 yaşındaki Kanadalı ünlü yönetmen Xavier Dolan, sinema kariyerini noktaladığını ve emekli olduğunu açıkladı.

Artık ne isteğim ne de gücüm var, neredeyse kimse ne yaptığımı görmüyor” diyen Xavier Dolan, hayal kırıklığı yaşayamayacak kadar işine bağlı olduğunu dile getirdi.

Dolan sinemayı bırakma fikrini ilk olarak geçen yıl, arkadaşları ve ailesiyle daha fazla zaman geçirmek istediğini söyleyerek ortaya atmıştı. Bu hafta İspanyol El Pais gazetesine verdiği bir röportajda bu kararını doğruladı:

İnsanların zar zor gördüğü bir projeye iki yılımı taahhüt etmek içimden gelmiyor. Bu hayal kırıklıklarını yaşamak için çok fazla tutku ortaya koydum. Bu, yönetmenliğimin kötü olup olmadığını merak etmeme neden oluyor ve öyle olmadığını biliyorum.”

Eşcinsel olduğunu açıkalyan ve filmlerinde sıklıkla kuir temaları kullanan Dolan, “çevremizdeki her şeyin dağıldığı” bir zamanda, hikaye anlatmanın bir amacını olmadığını düşünüyor: “Sanat işe yaramaz ve kendini sinemaya adamak zaman kaybı.