Home > Özel Dosya > Sanat Uğruna Kendinden Vazgeçmek

Sanat Uğruna Kendinden Vazgeçmek

Avusturyalı oyuncu Heath Ledger ona ve bir süper kahraman filmine ilk defa Oscar ödülü kazandıracak olan performansını sergilediği Batman: Kara Şövalye (Batman: The Dark Knight) filminin çekimlerinden yaklaşık üç ay sonra, 22 Ocak 2008 tarihinde ilaç zehirlenmesi sebebiyle hayatını kaybetti. Her ne kadar kız kardeşi, Ledger’ın intihar ettiği ile ilgili söylentileri yalanlamış olsa da Heath Ledger’ın çeşitli psikolojik problemler yaşadığı ve bu problemlerin Kara Şövalye filmindeki rolü ve role hazırlık süreci ile doğrudan bağlantılı olduğu çok açık. Filme hazırlık sürecinde kendini çizgi romanları ile bir otel odasına kapatıp tüm vaktini Joker’i canlandırmaya hazırlanmak yerine Joker’in kendisi olmaya başlayan Ledger, sürecin sonunda kendi fikirleri ile Joker’in fikirlerini ayırt edemediğini ve kafasının çalışmasını durduramadığını söyler. Üstelik uyku bozuklukları başlamıştır. Kardeşi Kate Ledger’ın söylediğine göre son sözü “Sadece biraz uyumam gerekiyor” oldu.

Karakteri başka bir yere taşımak ve yeni bir yol açmak

Heath Ledger’ın Kara Şövalye filmindeki performansı çizgi roman ve sinema evrenindeki Joker karakterine karşı yeni bir pencere açtı. Heath Ledger, Guy de Maupassant’ın belirttiği, kurgusal eserlerde “gerçek değil ama gerçekçi” olma gerekliliğinin çizgi roman filmindeki bir karakter için de geçerli ve mümkün olduğunu çok başarılı bir biçimde ispat etti. Performansın başarısında filmin yaratıcısı Nolan’ın da etkisi olduğu açık fakat senaryodaki karaktere kattığı yorum ve doğaçlama sahnelerinin yanında karakterin fiziksel görünüşüne de yaptığı müdahaleler ile Heath Ledger kendi Joker karakterini yarattı ve bu Joker, “Joker” karakterini varoluşuyla birlikte başka bir yola taşıdı. 2019 yılının ekim ayında vizyona giren “Joker” filminin yapımında, filmin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix’in Oscar konuşmasında da belirttiği gibi, Ledger’ın Joker’i getirdiği nokta şüphesiz büyük rol oynadı.

Heath Ledger Kara Şövalye filminin vizyona girdiğini ve aldığı Oscar ödülünü göremeden hayata veda etmiş olsa da sinema tarihinin unutulmazları arasına girmeyi başardı. Ledger tutkunu olduğu oyunculuk uğruna kendinden vazgeçmiş ve Joker’in kendisi olmuştur.