Home > Haberler > Nuri Bilge Ceylan’a “Esere Tecavüz”den Ceza Geldi!

Nuri Bilge Ceylan’a “Esere Tecavüz”den Ceza Geldi!

Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filminde “Su Katılmamış Taşralı” metninin izinsiz kullanılması gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı.

Nuri Bilge Ceylan’ın, 2018’de vizyona giren “Ahlat Ağacı” filminin en önemli ve unutulmaz sahnelerinden biri, Serkan Keskin’in ve Doğu Demirkol’un karakterlerinin Taşra ve Edebiyat sempozyumuna katılmak isteyen bir yazarın mektubu hakkında konuştuğu sahneydi.

Ancak filmde kullanılan bu metin, filmin senaryosunu yazan Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılmamış, Varlık dergisinin 1271. sayısında ve Edebiyatın Taşradan Mektubu kitabında yer alan “Su Katılmamış Taşralı” metni kullanılmıştı. Eserin yazarı Polat Onat, filmde kendi eserinin, kendisinden izin alınmadan kullanıldığını tespit edince, filmin yönetmeni ve senaristi Nuri Bilge Ceylan ile filmin yapım şirketi Zeyno Film’e 40 bin TL’lik dava açmıştı.

2018 yılında açılan ve İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava, nihayet 13 Aralık 2022’de sonuçlandı. Mahkeme, yazar Polat Onat’a ait metnin filmde izinsiz kullanıldığına ve “esere tecavüzün tespitine” kararı verdi. Mahkeme, eser sahibine “maddi-manevi tazminat” ödenmesine hükmetti. Yazar Polat Onat ve avukatı Yasemin Arpa, konuyla ilgili görüşlerini gerekçeli karar açıklandıktan sonra paylaşacaklarını kamuoyuna duyurdu.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
Nuri Bilge Ceylan: Filmlerim İçin ‘Hep Taşrada Çekiliyor’ Konusu Çok Abartılıyor
Taşra Sıkıntısı: Kasaba
Kuru Otlar Üstüne’nin İlk Fragmanı Yayınlandı
Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” Filminden İlk Afiş Yayımlandı