Home > Haberler > Leyla’nın Kardeşleri Filminin Yönetmeni Said Rustayi Hapis Cezasına Çarptırıldı!

Leyla’nın Kardeşleri Filminin Yönetmeni Said Rustayi Hapis Cezasına Çarptırıldı!

İranlı yönetmen Said Rustayi, “Leyla’nın Kardeşleri” filminin Cannes Film Festivali’nde gösterilmesinin ardından ülkesinde hapis cezası aldı. Said Rustayi, “Leyla’nın Kardeşleri” filmi nedeniyle Tahran Devrim Mahkemesi tarafından 6 ay hapse çarptırıldı.

Mahkemeden çıkan karar sonucunda Said Rustayi, ceza süresinin yirmide birini hapiste geçirecek. Cezasının geri kalanı ise beş yıl ertelendi ancak bu beş yıllık şartlı tahliye boyunca Rustayi’nin film çalışmalarında bulunması hatta sinemacılarla görüşmesi bile yasak. Ayrıca yönetmenin Kum’daki Devlet Televizyonu Üniversitesi’nde “milli ve ahlaki değerlere uygun sinema eğitimi” alması zorunlu kılındı.

Dünyada ilgiyle izlenen filmin İran’da resmi izin almadan Cannes Film Festivaline gönderilmesi ve rejim aleyhine propaganda yapıldığı gerekçesiyle ülkede hedefe konulduğu ifade ediliyor.

Cannes Film Festivali, yönetmen Said Rustayi’nin bir filminin kendi etkinliklerinde gösterilmesinden dolayı İran’da hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

Sanatçıların yanında olmaya devam edecekleri mesajının verildiği açıklamada, “Cannes Festivali, eserlerinin üretimi ve dağıtımı sırasında şiddete ve misillemeye maruz kalan herkese desteğini ifade ediyor. Festival onların evidir. Yaratma ve ifade özgürlüğünü savunmak için her zaman onların yanında olacağız” denildi.