Home > Haberler > Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kurak Günler Filmine Verdiği Desteği Faiziyle Birlikte Geri İstedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kurak Günler Filmine Verdiği Desteği Faiziyle Birlikte Geri İstedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Emin Alper’in Kurak Günler filmine verdiği para desteğini faiziyle geri istedi.

Filmin senarist ve yönetmeni Emin Alper ile yapımcısı Nadir Öperli’nin konuyla ilgili olarak ortak yaptığı açıklamada, seyircileri “Kurak Günler”i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet etti.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, tarafımıza gönderdiği bir yazıyla, ‘Kurak Günler’ adlı projemize verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istedigini bildirmiştir. Bu karar, 2018 yılı Kasım ayında başvuru yaptığımız ilk taslaktan sonra, proje geliştirme sürecinde senaryoda gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin uygun görülmemiş olması gerekçesiyle alınmıştır. Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğimiz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır.

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez.” ifadeleriyle devam eden açıklama metninde bir filmin hayata geçirilirken sürekli bir değişim içinde olmasının doğallığı vurgulanırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019’daki yönetmelik değişikliği ile senaryo değişikliklerini takip etmek bahanesi altında sansür sürecinin işlediği belirtildi: “Nitekim ‘Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir.

Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: “Kurak Günler”, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metraj film olmuştur” ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazık ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur.

Yaşadığımız bu mağduriyet karşısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi “Kurak Günler”i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz. Vergilerimizle oluşturulan kamu kaynaklarının sanatımız ve sinemamızın hayrına, özgür, bağımsız ve yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, hakkaniyetli bir şekilde kullanılacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyoruz.”

Kurak Günler, 9 Aralık tarihinde sinema salonlarında gösterime girdi.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
İnceleme: Kurak Günler