Home > Haberler > Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Son dönemde “Leyla ile Mecnun” dizisinde oynadığı “Ak Sakallı Dede” rolüyle izleyicilerin hafızasına kazınan usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Köksal Engür, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Cengiz Bozkurt, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun.” ifadeleriyle sanatçının vefat haberini hayranlarına duyurdu.

Köksal Engür Kimdir?

Köksal Engür, 1946 yılında Kars’ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu “Çocuk Saati” programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe ilk adımını attı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969’da tamamlayan Köksal Engür, TRT’de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan usta sanatçı Köksal Engür, “SüngerBob KareŞort” çizgi dizisinde Squitward’ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri’nde 1999’da “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu“, 2002’de ise “Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu” seçilen sanatçı, 2005’te 16. Ankara Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ın yanı sıra Susam Sokağı’ndaki “Büdü” karakteriyle Red Kit çizgi filminde “Red Kit“i seslendirdi. Köksal Engür, en son Güven Bana adlı filmde rol almıştı.