Home > Listeler > Keşfedilmeyi Bekleyen 15 Sıra Dışı Film

Keşfedilmeyi Bekleyen 15 Sıra Dışı Film

Can Şahin, sinemanın büyüsünü sonuna kadar hissedeceğiniz keşfedilmeyi bekleyen 15 sıra dışı film listesini sizlere sunuyor.

1- Calamari Union – Kalamar Birliği (1985)

calamari union 1

“Finlandiyalı usta yönetmen Aki Kaurismaki bu filminde kamerasını Helsinki’nin işçi sınıfına doğru incelikli bir muziplikle çeviriyor. Frank adında bir kaybeden, aklında ve yüreğinde umutları ile Finlandiya’nın Eira bölgesine doğru bir yolculuk için yola koyulmuştur. Buz gibi Helsinki gecelerinde, Kaurismaki’nin karakterlerinin dost sohbetlerine şahit oldukça bir yandan içiniz ısınırken bir yandan da, Aki’ye has mizahın esrikliğini hissedeceksiniz. Elbette Rock’n Roll ,hiçbir şeye aidiyet duymamak, tadında bir yokluğun bohem havası olmazsa olmaz Aki temaları da var filmde. Filmin oyuncu kadrosunda Kaurismaki’nin gençlik dönemlerindeki bar müdavimi arkadaşları çoğunlukla boy gösteriyor.”

 

 

2- Die Beunruhigung / Apprehension (1982)

Die Beunruhigung

“Inge Herold otuzlu yaşlarının ortasında. Boşanmış ve 15 yaşındaki oğluyla birlikte yaşıyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanı olarak çalışıyor ve evli bir adamla ilişkisi var. Aniden, Inge meme kanseri olabileceğini öğrenir, bu da ertesi gün ameliyat olması anlamına gelir. Planlanan ameliyattan önceki 24 saat, onu büyük bir psikolojik baskı altına sokar ve hayatını yeniden değerlendirmeye başlar. Gündelik hayatın meselelerine dair artan farkındalığıyla, daha önce anlamlı olduğunu düşündüğü şeyin aslında gerçek anlamdan yoksun olduğunu fark eder. Evli adamla olan ilişkisi özellikle aklındadır. Şimdiye kadar kendisi için önemli olan şeylerin çoğunu sorgulayan Inge, kendisiyle yüksek düzeyde bir samimiyete ulaşır. Ayrıca, oğlunda çok ihtiyaç duyduğu sempati ve anlayışı sağlayan sadık bir sırdaş bulur. Endişe devam etse de, Inge Herold hastalığıyla yüzleşmek için güçlü bir yaşama iradesi ve hayatında tutarlı kararlar alma gücünü bulur. Sıradan aktörler kullanılarak özel olarak mekanda çekildi. Başrolde Christine Schorn, samimi, abartısız ve güçlü bir performans sergiliyor.”

 

3- Elavad Pildid / Living Images (2013)

Elavad pildid

“İki Estonyalı, Helmi ve Julius’un hikayelerini anlatarak bizi 20. yüzyıla götüren tarihi bir melodramdır. Film, onların yüzyılın başında Baltık Almanlarına ait bir evde doğumlarıyla başlıyor ve yüzyılın sonunda neo-kapitalist değerlerin gelişinin zemininde yeni özgürleşen Estonya’da sona eriyor. Estonca’nın yanı sıra Avrupa tarihindeki zor dönüşler üzerine grotesk bir yaklaşımdır ve hem mizah hem de trajediyi iyi bir dozda içerir.”

 

4- Öndög / Egg (2019)

ondog

“Moğol bozkırında bir cinayetin izini sürmeye odaklanıyor. Bir erkek çoban, bir kadın çobandan suç mahallini korumasını ister. Kadının, kendi anavatanının efsaneleriyle yakından bağlantılı gelecek planları vardır…”

 

5- Bezbog / Godless (2016)

bezbog

“Uzak bir Bulgar kasabasında Gana, kimlik hırsızlığı karaborsasında kimlik kartlarını satarken demanslı yaşlılara bakmaktadır. Evde, neredeyse hiç konuşmadığı işsiz annesinin geçimini de sağlamaktadır. Araba tamircisi erkek arkadaşıyla olan ilişkisi de aşk için bir sığınak değildir – cinsel çekicilik ortadan kalktığında, samimiyet morfin bağımlılığına ve sessizliği paylaşmaya indirgenmiştir. Gana’nın vicdanında hiçbir şeyin sonuçları yok gibi görünüyor, hatta onun hileli ilişkilerini ifşa etmekle tehdit eden bir hastanın tesadüfi öldürülmesi bile. Gana, kimlik kartını pazarladığı yeni hastası Yoan’ın müziğini duyunca işler sarpa sarar. Yaşlı adama karşı artan empati, hemşirenin uyuşturulmuş vicdanının kilidini açar ve değişime hazırdır. Ancak Yoan dolandırıcılıktan tutuklandığında Gana ‘doğru olanı’ yapmanın yüksek bir bedeli olduğunu öğrenir.”

 

6- Kolekcioniere – Koleksiyoncu (2008)

kolekcionere

“Bir konuşma terapisti olan Gaile, travmatik bir deneyimin ardından herhangi bir duygu hissetmekten acizdir. Ancak, bilimsel bir konferans için bir video sunumu hazırlarken, kendini ekranda görür ve başta saldırganlık duyguları olmak üzere bastırılmış hislerin geri döndüğünü görünce şaşırır. Gaile bir deney yapmaya karar verir. Bir adam ve video kamerasının yardımıyla çeşitli kışkırtıcı durumları sahneler ve sonucu ilgililere gösterir. Deneyim boyunca, normal duyguların değerini, hatta birinin ona karşı hisleri olma olasılığını bile algılayamaz.”

 

7- Ben Ming Nian / Black Snow (1990)

Ben Ming Nian

”Kültür Devrimi sırasında eğitimden yoksun bırakılan yarı okuryazar Li Huiquan, çalışma kampından serbest bırakılır. Ancak iyilik yapma girişimleri sürekli olarak engellenir. İşsizlik ve parasızlık Li Huiquan’ı o kadar çaresiz bir durumda bırakır ki, çocukluk arkadaşının sayesinde işportada ucuz spor ayakkabı ve eşofman satmaya başlar. Hayatın sabun köpüğü güzelliklerinden kendisini alamayan Li Huiquan eski arkadaşlarının da baskıları sonucu gece hayatı ile ilişiği bulunan çetelere katılır. Acı dolu aşk yaşantısı, güzel bir kadın ve kaderin mağlup edilemez gerçekliği ile yüzleşecek olan Li Huiquan’ın yaşamı nasıl istediği gibi olacak.”

 

8- Terminus Paradis / Next Stop Paradise (1998)

terminus paradis

“Bükreş’in banliyösü, kavurucu bir yaz günü. Bir garson olan Norica ve bir domuz çobanı olan Mitu, tanışır ve birbirleriyle alay ederler ve bir içecek yarışması başlatırlar. İlişkileri sadece tek gecelik bir ilişki değildir. Eğer Norica 50’li yaşlarındaki patronu ve erkek arkadaşı Gili ile evlenmek istemezse ve Mitu iki yıl askerlik yapmak zorunda kalmazsa… Çavuşesku döneminin sona ermesiyle beraber Romanya’daki sosyal bitkinlik döneminde geçen hikaye yer yer sulu bir espri anlayışına evrilse de tempo hiç düşmüyor. Delilik insanoğluna verilmiş bir nimet olabilir mi?”

 

9- Aritmiya / Arrhythmia (2017)

aritmiya

“Oleg genç yetenekli bir sağlık görevlisidir. Karısı Katya, hastanenin acil servisinde çalışmaktadır. Kayta Oleg’i sevmektedir ama hastaları ondan daha fazla önemsemesinden bıkmış durumdadır. Ona boşanmak istediğini söyler. Kurtarılması gereken onca yaşam arasında sıkışıp kalan Oleg evliliğinin de çıkmaza girmesiyle birlikte acil serviste olmadık tavırlar sergileyerek başını belaya sokar. Empatiden yoksun yaşam krizleri, alkolle dolu gece vardiyaları ve hayatın anlamını bulma çabası, Katya ve Oleg’i bir arada tutan gücü yeniden bulmaya teşvik edebilecek mi?”

 

10- Karera Ga Honki De Amu Toki Wa / Close-Knit (2017)

Karera Ga Honki De Amu Toki Wa

“Bir gün 11 yaşındaki Tomo’nun annesi Hiromi, on beşinci kez evden ayrıldı. Tomo annesinin bu huyuna alışıktır ve her zaman olduğu gibi yine Makio’nun evine gitmiştir. Makio Tomo’nun amcasıdır ve güzel kız arkadaşı Rinko ile birlikte yaşamaktadır. Aslında, Rinko bir trans kadındır. Makio’nun demanstan muzdarip annesi Sayuri’nin yaşadığı bir huzurevinde bakıcı olarak çalışmaktadır. Rinko lezzetli yemekler yapar ve bazen Tomo’yu kucaklar. Tomo’ya annesinin yokluğunu unutturmak ister. Ama Tomo ne de olsa küçük bir kız çocuğudur hiç kimseyi annesinin yerine koymak istemese de, Rinko ve Makio birlikte bir hayat yaşamaya başlar. Bir gün Rinko, Tomo’ya öfkesini kontrol etmek için örgü örmeyi öğretir. Rinko’ya da, cinselliğiyle mücadele ettiği ergenlik çağında annesi tarafından öğretilen bir hobidir aslında bu. Annesi tarafından ihmal edilen bir kız. Nazik bir amca ve onun trans sevgilisi… Tomo tüm bu içsel kaygıların ve annesizliğin getirdiği hırçınlıkla başa çıkmayı yeni ailesi öğrenmeye başlayacaktır.”

 

11- How to Get Ahead in Advertising (1989)

How to Get Ahead in Advertising

“Dennis Dimbleby Bagley devrim niteliğinde yeni bir sivilce kremi satmak için bir slogan bulamayan parlak genç bir reklam yöneticisidir. Saplantılı endişesi, yalnızca karısı, arkadaşları ve patronuyla olan ilişkisini değil, aynı zamanda kendi vücudunu da etkiler – omzunda strese bağlı büyük bir çıban büyüdüğünde grafiksel olarak gösterilir. Ama çıban gözleri ve ağzı büyüyüp konuşmaya başladığında, Bagley gerçekten aklını kaybettiğini düşünmeye başlar. Ama Bagley sanrıları kadar kuvvetli hayal gücü ile nasıl başa çıkacaktır? Richard E.Grant müthiş oyunculuk yeteneğini bu enteresan komedi ile taçlandırırken, insanın yüzüne yansıyan her duygu durumunu jest ve mimikleri ile de izleyenlerin gözüne absürt bir şekilde sokuyor.”

 

12- Efes Beyahasei Enosh / Zero Motivation / Motivasyon Sıfır (2014)

Efes Beyahasei Enosh

“Genç, kadın İsrailli askerlerden oluşan bir birlik için gündelik hayatın gülünç, karanlık ve komik bir portresi. Uzak bir çöl üssündeki İnsan Kaynakları Ofisi, zamanlarını askeriyenin ofis işleri ile boğuşarak, dosya kağıtları ve bilgisayar oyunları arasında geçirmektedir. Savaşmak için bekleyen ve sivil hayata dönene kadar dakikaları geri sayan bu kadın askerler kadrosu için ortam, içlerinde bulundukları üniformanın da ağırlığıyla giderek sıkıcı bir yere dönüşür. Can sıkıntısı ve çatışan kişilikler arasında, bağlılık konuları, dostluğa, aşka ve ülkeye dair mizah ve keskin kenarlı bir nükte ile işlenir. İsrail’in dünya sinemasına armağanlarından Dana Ivgy performansı ile adeta büyülüyor…”

 

13- Después de Lucía / After Lucia / Lucía’dan Sonra (2012)

Despues de Lucia

“Trafik kazası sonucu eşi Lucia’nın kaybıyla derin bir sarsıntı geçiren kederli Roberto ve genç kızı Alejandra, hareketli Mexico City’de yeni ve huzurlu bir hayatın ilk adımlarını atmak için yaşadıkları sakin, deniz kıyısında bulunan Puerto Vallarta’yı terk ederler. Ama yeni şehirlerinde Roberto’nun şef olarak bir işi olmasına ve Alejandra’nın yeni okuluna uyum sağlamakta hiçbir sıkıntısı yok gibi görünse de, öngörülemeyen sorunlar her ikisini de gergin bir duruma itecek ve bu durum kaçınılmaz olarak sarpa saracaktır. Sonunda hayat yeni başlangıçlarla dolu olsa da alışmak ve toplum baskısını kabul etmek herkeste unutulmaz izler bırakacaktır..”

 

14- Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc / Jeannette: The Childhood of Joan of Arc (2017)

Jeannette lenfance de Jeanne dArc

“Bugüne dek izlediğiniz tüm filmleri unutun! Sinema kurallarının ne kadar anti üslubu varsa neredeyse hepsine yürekten bağlı olan çılgın Bruno Dumont bu filminde yine her filminde olduğu gibi sınır tanımıyor. Fransa, 1425. Yüz Yıl Savaşı’nın ortasında, genç Jeannette, henüz 8 yaşındadır, ıssız Domremy köyünde koyunlarına bakarak kendi küçük dünyasında yaşamaktadır. Bir gün arkadaşı Hauviette’e İngilizlerin çektiği ıstırabı görmeye nasıl dayanamadığını anlatır. Bir rahibe olan Madame Gervaise, genç kızı ikna etmeye çalışır, ancak Jeannette ruhların kurtuluşu ve Fransa Krallığı’nın kurtuluşu için silaha sarılmaya hazırdır. İnancıyla hareket ederek Joan of Arc olacak ve kendi maneviyatında günahkar olarak tanımladığı düşmanlarından intikamını geri alacaktır. Fransız breakcore ustası Igorrr’un müzikleri eşliğinde headbang yapan rahibeler, katolik inancı üzerine sıra dışı söylemler Dumont’un bu anti masal evreninde izleyenleri daha önce görülmemiş bir sinema deneyimine davet ediyor…”

 

15- Holubice / The White Dove (1960)

Holubice

“Çekya’nın en önemli yönetmenlerinden olan Frantisek Vlácil bu filminde, Prag yolunda kaybolan bir güvercinin felçli bir çocuk tarafından vurulmasını şiirsel bir biçimde ele alıyor. Yaralı güvercini bulan sanatçı, çocukla arkadaş olur ve zamanla birlikte şiirin vuruculuğu kendisini hissettirir. Vlácil’in zaman ve mekan arasında kurduğu ruhsal bağ, kusursuza yakın pitoresk sekanslar ile güç bularak, Doğu Avrupa sinemasının keşfedilmemiş yönlerini izleyicilere sunar…”