Home > İnceleme - Analiz > Kaili Blues: Burada “Bir Parça Geçmiş” Hâlâ “Şimdide” Yer Almaktadır

Kaili Blues: Burada “Bir Parça Geçmiş” Hâlâ “Şimdide” Yer Almaktadır

Burada “bir parça geçmiş” hâlâ “şimdide” yer almaktadır.

(Yunan tapınak kalıntıları) **

Zira şudur zaman: önce ile sonranın ufku içinde karşılaşılan devinimin sayılanı.” (Aristoteles)

kaili blues 1

Dangmai kasabasının üstünden bir yol geçer ve bir zikzakla dar bir yoldan kasabaya girilir. Kamera önde motosikletle giden iki kişiyi takip etmektedir ve dönemece yaklaşıldığında kamera gidenlerin ardından ilerlemek yerine dar bir sokaktan yola kestirmeden iner ve kısa bir an sonra yeniden arda geçer, önce ile sonra arasında kamera tek planda zamanını -duraduran şimdi- işaretleyerek başrolde kendisinin olduğunu hatırlatmaktan bir adım daha öteye geçer.

Kasabada bir insandan başka bir insana zincirleme bir şekilde ve onlarla birlikte bir dairede ilerleyen kamera berber koltuğuna bıraktığı -devinmeyen- kahramanına geri döner ve onun zamanı devinimi içerisinde yeniden başlar.

kaili blues 2

Zamanın geriye döndürebilirsek eğer, zamanı durdurmayı başarmışızdır da daha önce ki öylece durmaktadır da vagona çizilmiş bir saat ve diğer vagonlara da çizilmiş saatler. Trenlerle saatlerin ilintisi, küçük bir çocukken, tren bize gelirken, bir cep saatinin tıkırtılarında, kulağımızdaki ilintisi, zaman hareket ve sestir onda. Oysa saatin arka tarafına işlenmiş tren durmaktadır, açıldığında tıkırtı başlar ve zaman-duraduran şimdi- yoluna devam eder. Bir tren gelecekteki geçmişe, bir tren geçmişteki geleceğe yol almaktadır, biz gelecekten ayrıldık ve geleceğe gidiyoruz. Diğer trene çizilmiş saatlerin-iki kat hızlanmış ayrıntıya gizlenen şeytan- durağan kadranında akrep ve yelkovan bizi geçmişe doğru taşımakta, iki gelecek treninde statik saat geçmişe doğru akmakta: “Bedenin benim ışığıma maruz kaldığında/Kavuşmak karanlık bir odadır.” *, saat tamir edilir!

“Her şimdinin içinde bir şimdi vardır, her şimdiyle birlikte şimdiler de yok olup gitmektedir. Her şimdinin içinde hep başka bir şimdi gelip gidiyor da olsa her şimdinin içinde bir şimdi şimdidir, bizatihi kendisi olarak mevcuttur. O böylece değişip durduğu halde hep kendini sürekli kendisi olarak mevcut olan şeklinde gösterir.” **

kaili blues 3

 

“Bugünün güneşi
Bütün öğleden sonrayı uzaklara sürüklüyor” *

 

* Lu bian ye can, Bi Gan
** Varlık ve Zaman, Martin Heidegger