Home > Haberler > Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis” Filmi Krize Girdi!

Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis” Filmi Krize Girdi!

The Hollywood Reporter, Francis Ford Coppola’nın uzun seneler boyunca hayata geçirmek için uğraştığı ve sonunda dev bütçesini kendisinin karşıladığı bilim kurgu destanı “Megalopolis”in yapım sürecinin “kaosa sürüklendiğini” bildirdi.

Başrollerinde Adam Driver ve Aubrey Plaza’nın yer aldığı filmin çekimleri Ekim ayından beri Atlanta’da sürüyor. Fakat “Megalopolis” Aralık ayının başında tüm görsel efekt ekibini, geçtiğimiz hafta da yapım tasarımcısı ve denetleyici sanat yönetmeni de dahil olmak üzere, yaratıcı ekipten kilit isimleri kaybetti.

Coppola’nın “The Mandalorian” dizisindekine benzer bir sanal prodüksiyon teknolojisi (Disney’de The Volume olarak bilinen ve gerçek zamanlı arka plan CGI projeksiyonu üreten bir teknoloji) kullanmayı hedeflediği ve biraz ilerleme kaydettiği belirtilmişti. Ancak bu, zaten yüksek olan maliyetlerin çılgınca yükselmesine yol açtı ve prodüksiyon geleneksel yeşil ekran teknolojisine dönmek zorunda kaldı.

“Megalopolis” filmi şu anda 80-90 günlük çekim sürecinin yarısına geldi, fakat içeriden kaynaklar, çekimlerin planlandığı gibi ilerleyip ilerleyemeyeceğinin belirsiz olduğunu söylüyor. İlk etapta bütçesi 120 milyon dolar olan filmin yapım maliyetini Coppola, Kuzey Kaliforniya’daki şarap imalathanelerini satarak kazandığı on milyonlarca dolardan karşılıyordu ancak bütçenin giderek artmış olması ve istifalar ile işten çıkarmalar arasında, yapım süreci gerçekten krize sürüklenmiş gibi görünüyor.

Hollywood’un efsane yönetmenlerinden biri olan 83 yaşındaki Coppola, hiçbir zaman efekt ağırlıklı bir film yapmadı. Ancak tüm yaşananlara rağmen, yönetmenin projeyi devam ettirmekte kararlı olduğu ve yeni personeller işe aldığı bildiriliyor. Coppola, “Apocalypse Now”, “The Godfather” gibi filmlerle zorlu yapım süreçleri, kaotik setler ve büyük baskı yaratan projelerle baş etmeye alışkın.

Bu yılın başlarında Deadline’a konuşan Coppola, projeyi finanse etme konusunda herhangi bir endişe duyup duymadığı sorulduğunda, şu yanıtı vermişti: “Başıma gelebilecek en kötü şey nedir? Ölüp parasız mı kalacağım?” Yönetmenin rüya projesini hayata geçirmek için bu kez elinden geleni ardına koymayacağı ortada. Ancak yapımdaki aksaklıklar ona engel olacak mı, bunu zaman gösterecek…