Home > Haberler > “Cem Karaca’nın Gözyaşları” Filmi Vizyondan Kaldırıldı

“Cem Karaca’nın Gözyaşları” Filmi Vizyondan Kaldırıldı

Cem Karaca‘nın hayatını anlatan, Yüksel Aksu‘nun yönettiği, İsmail Hacıoğlu‘nun başrolünü üstlendiği “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filminde mahkeme süreci tamamlandı, film telif hakları nedeniyle vizyondan kaldırıldı.

Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, filmin vizyona girdiği 27 Ocak’ta gösterimin durdurulması için İstanbul Fikri ve Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkemeden çıkan ara kararda, İlkim Karaca’nın 3,5 milyon teminat yatırması halinde filmin gösteriminin durdurulmasına karar verilmişti. Üç haftada toplam 219 bin 331 seyirciye ulaşan film, teminatın yatırılması üzerinde film vizyondan kalktı.

Mahkeme kararına ilişkin yapım şirketinden yapılan açıklama şu şekilde:

Yapım Şirketinden Açıklama

“Kamuoyunun Dikkatine;

Efsanevi sanatçımız Cem Karaca’nın anısına yakışır bir şekilde büyük emek ve özenle çekimlerini tamamlayıp 26 Ocak 2024 Cuma gününden itibaren izleyicilere emanet ettiğimiz ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmimiz, davacı tarafça mahkemeye yatırılan 3,5 milyon TL. teminat sonrasında tedbir kararıyla durdurulmuş ve vizyondan kaldırılmıştır.

Yaşanan süreçte davacı taraf ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmimizde kullanılan eserler için kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle dava açmıştır. Ancak filmde kullanılan tüm şarkılar için MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) aracılığıyla, şarkıların hak sahiplerinden gerekli izinler alınmıştır.

Filmimizde kullandığımız, ‘Muhtar, Emrah, Tamirci Çırağı, Namus Belası, Çok Yorgunum, Ceviz Ağacı, 1 Mayıs, Bekle Beni, Dadaloğlu, Hep Kahır’ isimli şarkıların 4/3 hakkı Cem Karaca’nın oğlu ve filmimizin danışmanı Emrah Karaca’da bulunmaktadır. Şarkıların 4/1 hakkı ise 2018 yılından itibaren davacı tarafın haklarının tamamını satıp devrettiği All Stars Music şirketindedir.

Yapım şirketi olarak bizler, Emrah Karaca’da bulunmayan 4/1 hakkı, MESAM tarafından da yasal olarak belirtilen kurumdan almış bulunmaktayız. Bu durumda, filmimizin müzikal içeriği için gerekli olan tüm yasal izinlerin alındığını ve hak sahipleriyle ilgili tüm gerekliliklerin yerine getirildiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

Vizyondaki filmimize verilen durdurma kararı hem bizleri hem de Cem Karaca hayranlarını üzmüştür. Geçmişte olduğu gibi bugün de Cem Karaca’nın sesinin bir kez daha kısıldığını görmek bizleri derinden yaralamaktadır. Cem Karaca müziğimizin dünyaca ünlü isimlerindendir, şarkılarıyla milyonlarca insanı etkilemiş, ilham vermiştir.

‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmimiz sadece bir sinema eseri olmanın ötesinde, aynı zamanda Cem Karaca’nın sanatını ve dönemin toplumsal, kültürel atmosferini de yansıtan önemli bir belgedir. Karaca’nın mücadele dolu hayatını, müzikal yolculuğunu ve etkisini izleyicilerle buluşturmak, gelecek kuşaklara sinema aracılığıyla aktarabilmek bizler için büyük bir onur ve sorumluluktur.

Mahkeme süreci devam ederken, içten bir şekilde inanıyoruz ki adalet yerini bulacak ve ileriki dönemde üzerindeki tedbir kararı kaldırılarak filmimiz halkla bir kez daha buluşacaktır.

Dava sürecinde en başından beri filmimize destek olan değerli Cem Karaca hayranlarına, değerli sinemaseverlere ve değerli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz.

Saygılarımızla,

Fikri Harika Prodüksiyon ve Aytaç Medya”