Home > Özel Dosya > Alan Smithee Unvanı Verilmiş 5 Film

Alan Smithee Unvanı Verilmiş 5 Film

Bazı çekilmiş filmler, yönetmenler tarafından pek de istenildiği gibi olmuyor. Stüdyo müdahaleleri, kamera arkası çatışmaları, aklınıza gelebilecek her sorun yaşanıyor ve bu filmleri çekmiş yönetmenler, filmlerini öngördüğü gibi bulamadığı için bazen kendi isimlerinin yanına bazen de takma olan Alan Smithee ismini kullanıyorlar.  Alan Smithee’i IMDb üzerinden arattığınızda 50, belki de 100’den fazla filmi var.

Alan Smithee nereden geliyor diye soruyor olabilirsiniz, hemen açıklayalım; 1969 yılında Don Siegel’ın Death of a Gunfighter filmini çekmesiyle başlıyor. Filmin yönetmeni esas Robert Totten’a ait ama film çekimleri esnasında başrol oyuncular ile anlaşmazlıklar yaşandığı için film Don Siegel’a gitse de, filmin gösterime girme zamanı gelmesiyle bu durumdan memnun olmayarak filmin yönetmeni Hollywood takma adı olan Alan Smithee’ye yöneldi. Film iyi bir eleştiri almış ve 1969 yılında ünlü film eleştirmeni Roger Ebert, “Filmin yönetmeni Alan Smithee” diye bahsetmiştir.

1968 yılında Directors Guild of America (Amerikan Yönetmenler Birliği), bu duruma bir çözüm bulması için toplanır. Uzun toplantılar sonucu bir takma ad bulmaya karar verirler ve Alan Smith doğar. Alan Smith o dönem çok yaygın bir isim olması nedeniyle sonradan Alan Smithee olarak değişir.

Alan Smithee, film camiasında popülerlik kazanır ve 90’lı yılların sonunda bu takma ad ortadan kalksa da, bazı yönetmenler filmlerini kötü düşündüğü için, olumsuz eleştiri veya iyi gişe yapamamış filmlerinden dolayı Alan Smithee’ye anmak için farklı takma ad kullanır.

Yönetmenler tarafından reddedilip Alan Smithee unvanı verilmiş 5 filmi araştırdık.

Hellraiser: Bloodline (1996)

Hellraiser Bloodline

Hellraiser serisinin 4. filmi olan Hellraiser: Bloodline, Kevin Yagher tarafından yönetildi. Freddy Kreuger’ın makyajından sorumlu olan özel efekt uzmanı Yagher, yönetmen kurgusunu tamamladıktan sonra film yapım şirketi olan Miramax, filmi yeniden kurgulamak ve yeni sahneler eklemek istemesiyle Phantoms’tan Joe Chappele’ı tutar. İki farklı yönetmenden bir sürü malzeme çıkması karmaşaya yol açar ve Yagher, filmin orijinal vizyonundan uzak olduğunu düşünmesiyle film Alan Smithee unvanı verilir.

Catchfire (1990)

Catchfire

Başrollerini Jodie Foster, Dennis Hopper, Fred Ward ve Vincent Price’ın paylaştığı ve aralarında birkaç önemli aktörün küçük performansıyla yer aldığı Catchfire, bir Dennis Hopper filmi. Hopper, yönetmenlik kariyerinde 8 filme sahip. Catchfire; romantik aksiyon gerilim filmiyle öne çıksa da, sette Hopper ile Foster anlaşamaz ve stüdyo Hopper’ın orijinal kurgusundan memnun değildi. Stüdyo, Hopper’ın bilgisi olmadan filmi yeniden düzenler. Dennis Hopper bunu öğrendiğinde dava açmaya çalışsa da, stüdyo o dönem iflas ettiği için olumsuz sonuçlanmıştı. Film, eleştirmenler tarafından olumsuz yorum alması sebebi ile Alan Smithee kredisine sahip.

Maniac Cop 3: Badge of Silence (1993)

Maniac Cop 3 Badge of Silence 1993

1988-1993 arasında yayınlanan William Lusting imzalı Maniac Cop, seri olarak 3 filmle buluştu. Son filmi olan Maniac Cop 3: Badge of Silence, yayınlandığında olumsuz eleştiriler alarak Alan Smithee filmlerinin arasına eklenmişti bile.

City in Fear (1980)

City in Fear

Jud Taylor yönetmenliğinde çekilen televizyon yapımı drama filmi olan City in Fear, Alan Smithee takma adını aldı. Albert Ruben’ın bir hikâyesine dayanan filmde Vince Perrino; acımasız patronu tarafından büyük bir şehirde amansız bir katil olan Tony Pate’in hareketlerini takip etmesi için görevlendirilen bir gazetecidir.

Woman Wanted (1999)

Woman Wanted

Alan Smithee kredisine sahip kapanış filmimiz Woman Wanted. 90’lı yıllarda Kiefer Sutherland’in aktörlük mesleği beraberinde yönetmen kimliğine sahipti. İlk filmi Last Light, ikinci filmi Truth or Consequences N.M. ve son filmi Woman Wanted filmografisinde öne çıkıyor. Büyük bir Kiefer Sutherland hayranı olsam da, Woman Wanted filmini hiç sevmemiştim. Birbirlerine karşı yabancılaşmış bir baba ve huysuz oğlunun bir araya gelmesi ve eve aldıkları hizmetçi bir kadınla birlikte olmaya çalışmaları konu alıyor. Filmin Alan Smithee kredisi neden alındığı bilinmiyor. Sutherland’in bu konu hakkında bir açıklaması olmasa da, filminin ne kadar kötü olduğunu kabul etmişti belki de.

An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn filminden sonra Alan Smithee takma ismi rafa kalktı ve 2000’li yıllardan günümüze bazı yönetmenler beğenmedikleri kendi filmlerine Alan Smithee yerine kendi belirledikleri takma adlarıyla öne çıktı.