Home > Haberler > 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nin Seçkisi Açıklandı

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nin Seçkisi Açıklandı

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenecek 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin seçkisi belli oldu.

Beşincisi düzenlenen Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu sene 22-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 58 ülkeden 522 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl ilk kez festivalin ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir yapıma Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Festivalin yarışma kategorisine 189 film başvururken, İnsani Bakış Belgesel Yarışması kategorisine 89, Panaroma kategorisine 266, Kırk Yıllık Hatır kategorisine ise 13 film başvuru gerçekleştirildi.

Festivalde Yarışacak Olan Filmler

Festivalin Kısa Film Yarışma Seçkisinde Türkiye’den “Salto-Mortale”, “Birth of the Two Departeds”, “Babamın Öldüğü Gün”, “Birlikte, Yalnız” ve “Karıncanın Ayak İzleri”, İtalya’dan “End of September”, Şili’den “Estrellas Del Desierto”, İran’dan “War and Color”, Kırgızistan’dan “Warrior”, Finlandiya’dan “Nesting”, Kanada’dan “Clara is Gone”, ABD’den “Finis Terrae”, İrlanda’dan “Scrap”, Afganistan’dan “Shabnam” ve Polonya’dan “Vyraj” filmleri yer alıyor.

İnsani Bakış seçkisinde “21³“, “Arayış / The Odyssey“, “Arayış“, “Barefoot Empress“, “Gulab Gul“, “Health Sinks at The Southern Border“, “I Won’t Remain Alone“, “Laboratory NO.2“, “Meryem“, “Seven Symphonies of Zagros“, “Soft as Metal” ve “Suyu Bulandıran Kız” filmleri bulunuyor.

Festivalin Panorama bölümünde “Airborne”, “Echo”, “Heal”, “Kıspet”, “Pencere Önü”, “Quino’s Dream”, “Same Old”, “The Swing”, “Shades of Melancholy”, “Shark”, “Stylo Rouge”, “The Bloody Family”, “Sar” ve “The Hot Stone” filmleri gösterilecek.

Kırk Yıllık Hatır seçkisinde ise “A Little Circus“, “Before Darkness“, “Farewell“, “Getir&Götür“, “Hemnefes“, “İstanbul İstanbul“, “Kuş Bakışı“, “Mind Clemency“, “Quarantine Diary“, “The Sprayer“, “Haymatlos“, “The Record“, “The Sea” ve “Hope” filmleri yer alıyor.

“Ah Yalan Dünyada“, “Bugs”, “Kıyıda“, “Mirâciyye: Saklı Miras“, “Salvador Dali“, “The Lover“, “Yasak Rüya“, “Bir Hekimin Anıları” ve “Yüzyıldır Açılmamış Mektuplar” filmleri ise festival kapsamında özel olarak gösterilecek.

Festival Ödülleri

Ana yarışma kategorilerinin kazananları En İyi Film Ödülü 30 bin TL, Özel Jüri Ödülü 15 bin TL ve Mansiyon Ödülü 10 bin TL alacak. İnsani Bakış belgesel seçkisinde yer alan filme ise 15 bin TL değerinde en iyi belgesel ödülü takdim edilecek. Festivalin Fono Film kategorisinde de 30 bin TL ödül verilecek. 40 yıllık hatır seçki kategorisinde yer alan bir filme de Neşet Ertaş adına dostluk ödülü takdim edilecek.

Bu sene “Bozkırın Tezenesi” olarak da tanınan Neşet Ertaş anısına düzenlenecek olan festivalde Onur Ödülleri, oyuncu Ayla Algan ve oyuncu Yusuf Sezgin’e takdim edilecek.

Festival Ücretsiz

Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali, bütün gösterimlere ve etkinliklere ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Festival hakkında daha detaylı bilgiye dostlukfilmfestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.