Home > Haberler > 42. İstanbul Film Festivali Ödülleri Açıklandı

42. İstanbul Film Festivali Ödülleri Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “42. İstanbul Film Festivali”nin ödül töreni, Soho House İstanbul’da gerçekleştirildi. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda kısa ve uzun metrajlı toplam 59 film yarıştı.

Törende Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini kazananlar açıklandı. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Genç Usta Ödülü, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri takdim edildi.

Festival Direktörü Kerem Ayan’ın sunduğu törende, İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen “Uluslararası Altın Lale Ödülü”nü Houman Seyyedi’nin yönettiği “Üçüncü Dünya Savaşı” filmi kazandı.

Uluslararası Yarışma’da “Jüri Özel Ödülü” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk’un “Pamfir” filmine, “Mansiyon Ödülü” ise “Atlantic Bar” adlı yapıma verildi.

ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk’un yönettiği Pamfir adlı filme verildi. Ödülü filmin oyuncusu Oleksandr Yatsentyuk aldı. Uluslararası Yarışma’da Atlantic Bar filmine Mansiyon verildi. Ödülü filmin yönetmeni Fanny Molins aldı.

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Ulusal Yarışma’da “En İyi Film”e verilen Altın Lale Ödülü için yapımı 2022-2023 sezonunda tamamlanan 11 film yarıştı.

“Altın Lale”yi Ayşe Polat’ın yönettiği “Kör Noktada” filmi kazandı. Festivalin kurucularından Onat Kutlar anısına verilen “Jüri Özel Ödülü”ne Fikret Reyhan’ın yönettiği “Cam Perde”, “En İyi Yönetmen” ödülüne “Ayna Ayna” filmiyle Belmin Söylemez, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne yine “Ayna Ayna” filmindeki rolleriyle Manolya Maya, Şenay Aydın ve Laçin Ceylan değer görüldü.

“En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü de “Cam Perde” filmindeki performansıyla Alper Çankaya alırken, “En İyi Senaryo” ödülünü “Kör Noktada” filminin senaristi Ayşe Polat kazandı.

“En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülü “Bir Tutam Karanfil” filmiyle Barış Aygen’e, “En İyi Kurgu” ödülü “Kör Noktada” filmiyle Serhad Mutlu ve Jörg Volkmar’e, “En İyi Sanat Yönetmeni” ödülü “Iguana Toky”o filmiyle Meral Efe Yurtseven ve Emre Yurtseven’e verildi.

“En İyi Özgün Müzik” ödülü yine “Iguana Tokyo” filmiyle Kazuya Nagaya, Sound Walk Collective’in oldu.

Jüri ayrıca Umut Subaşı’nın yönettiği “Sanki Her Şey Biraz Felaket”e de mansiyon ödülünü vermeyi uygun gördü.

Ulusal Kısa Film Yarışması

“Ulusal Kısa Film Yarışması”nda bu yıl 11 film yer aldı.

“En İyi Kısa Film” ödülünü Aram Dildar’ın yönettiği “Navnişan / Adres” kazandı. Charles Emir Richards’ın yönettiği “Suriyeli Kozmonot” filmine de mansiyon ödülü verildi.

Ulusal Belgesel Yarışması

“En İyi Belgesel” ödülü Somnur Vardar’ın yönettiği “Boşlukta” filmine değer görüldü. Bu kategoride mansiyon ödülünü ise İdil Akkuş ile Ekin İlkbağ’ın yönettiği “Düet” adlı yapım kazandı.

Festivalde, bu yıl 2012’de vefat eden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen “En İyi İlk Film” ödülünü “Bars” filminin yönetmeni Orçun Köksal aldı.

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) İstanbul Film Festivali kapsamında Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması kategorilerinde üç ödül verdi.

Uluslararası Yarışma’da Jung July’ın yönettiği “Sıradaki Kız”, Ulusal Yarışma’da Ayşe Polat’in yönettiği “Kör Noktada”, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise Fırat Yücel’in yönettiği “8 Mart 2020: Bir Günce” filmleri FIPRESCI ödülüne layık bulundu.

Genç Usta Ödülü

Festivalin geleneksel bölümlerinden genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin yer aldığı “Genç Ustalar” bölümündeki 15 film, bu yıl yine 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi tarafından değerlendirildi. Genç Usta Ödülü’nü “Güvenli Bir Yer” filmiyle Juraj Lerotic kazandı.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir
42. İstanbul Film Festivali 7-18 Nisan Tarihlerinde İzleyicilerle Buluşacak